rownowaga

Równowaga Życia

Od dłuższego czasu chodziło mi po głowie słowo balans – równowaga. Zaczęłam zadawać sobie pytanie:

Czy ja jestem w równowadze?

Co to jest balans/ równowaga ?

Doszłam do wniosku, że w swojej pracy pomagam przywrócić ludziom równowagę w życiu. Sama każdego dnia z uważnością „balansuję” między wieloma sferami mojego życia. Gdyby nie dziecko, pewnie cały dzień mogłabym pracować, bo to jest moją pasją. Ale na szczęście mam synka i dzięki niemu mam dużo radości, śmiechu, zabawy na co dzień. Nauczyłam się łączyć wiele sfer życia i czuję spokój.

Balans to doświadczanie spójności, wewnętrzny spokój, ważne elementy życia do siebie pasują. Dążenie do takiej sytuacji, kiedy osiągamy najbardziej optymalny dla siebie i komfortowy sposób łączenia różnych sfer życia. Jest to proces, wypracowywany każdego dnia. „Czuję się dobrze w swoim życiu, potrafię zadbać o siebie.”

Kiedy jestem poza równowagą?

-zaniedbuję siebie, wówczas moje samopoczucie ulega pogorszeniu

-brak energii

-problemy zdrowotne

-problemy emocjonalne

-problemy finansowe

-trudności rodzinne

-brak satysfakcji

-niskie zaangażowanie

-spadek efektywności we wszystkim co robimy

-brak entuzjazmu

-niechęć do zmian

-ogólne niezadowolenie

-zagubienie

-nadwaga

Lista może być długa i każdy może dopisać coś swojego.

Przeważnie funkcjonujemy na autopilocie, nie zastanawiamy się nawet co się ze mną dzieje? Co u mnie słychać? Czy jestem zadowolona z s Achat Calcijex (Rocaltrol) en Ligne sans Ordonnance iebie i życia? Raczej uciekamy od tych pytań, dopiero czasami poważny kryzys wybudza ludzi „ze snu”.

Jako psycholog w swojej praktyce najczęściej spotykam takich ludzi, którzy znaleźli się już na samym dole, ich „koło życia” zatrzymało się. I czy faktycznie musimy do tego doprowadzać?

Kiedy zaczynamy czuć się źle? Zatrzymajmy się i spójrzmy na nasze życie z trochę szerszej perspektywy.

„Koło życia” to ćwiczenie, moment zatrzymania, który powie Ci gdzie jesteś. Która sfera twojego życia wymaga „zaopiekowania”, która sfera życia Cię nie satysfakcjonuje.

Aby koło naszego życia mogło się toczyć wymaga balansu. Trudno go uzyskać, gdy wykonujemy wszystkie czynności rutynowo, wciąż się spieszymy i w ogólne nie widzimy tego, że nasze „koło życia” toczy się nierówno.

Pierwszy krok dla Ciebie, żeby to zmienić, może być wykonanie tego ćwiczenia. Wykonujesz je dla siebie dlatego nie śpiesz się i nie oszukuj siebie. Bądź szczery.

Opis ćwiczenia i koło życia znajduje się w kolejnym wpisie: Koło Życia

W firmach czasami prowadzę szkolenia work-life balace i bardzo często zdarza się, że najważniejszym  aspektem dla ludzi jest zdrowie/sprawność fizyczna, jednak ta sfera życia otrzymuje najmniej punktów. Bardzo często dopiero zaczynamy dbać o siebie, kiedy nasze ciało niedomaga ( choroba, nadwaga).

Wydrukuj sobie to koło życia: podzielone jest na 8 części, mogą to być zaproponowane sfery życia, jednak możesz je skreślić i napisać swoje. To mają być najważniejsze sfery życia dla Ciebie.

Środek koła to zero, a zewnętrzna część to 10, zaznacz gdzie ty się znajdujesz. Gdzie 0 oznacza brak satysfakcji, 10 jesteś bardzo zadowolona.

Po wykonaniu ćwiczenia zobacz, jak wygląda twoje koło i odpowiedź sobie na pytania:

Jak Ci się podoba twoje koło?

Który obszar zaniedbałeś najbardziej?

W który angażujesz się może za bardzo?

Co czujesz patrząc na to koło, jakie emocje się pojawiają?

Który obszar najbardziej wpływa na pozostałe?

Jakim obszarem chcesz się zająć w pierwszej kolejności, aby kształt koła się poprawił?

Tak jak już wspomniałam balans wypracowujemy każdego dnia. Jestem tu po to by pokazać Ci jak to robić w sposób prosty i przyjemny. Jak efektywnie zarządzać swoim życiem. Specjalizuję się w „przywracaniu równowagi w życiu”. Skoro moja metoda pomogła tylu ludziom, chciałabym, się nią podzielić z większą liczbą osób. Wkrótce więcej informacji.

Podobne posty